| Statystyki

Mateusz Kępiński

Korona - Jagiellonia statystycznie

W sobotę dojdzie do czterdziestego trzeciego w historii pojedynku Korony Kielce z Jagiellonią Białystok. Jak wyglądały ostatnie potyczki w Żółto-czerwonych derbach?

Niestety bilans spotkań nie jest zbyt korzystny dla naszej drużyny. Kielczanie do tej pory zaliczyli 12 zwycięstw, 10 remisów i aż 20 porażek. Na taki stan rzeczy wpłynęły zwłaszcza ostatnie rywalizacje, w których, mimo wyrównanych spotkań, w większości górą byli Jagiellończycy.

Koroniarze ostatni raz wygrali z Jagiellonią na początku sezonu 2015/2016. Choć kielczanie skazywani byli na porażkę, gdyż mierzyli się z rewelacją poprzednich rozgrywek, to jednak pokonali białostoczan 3:2. Trener Jagi, Michał Probierz wprawdzie dał szansę piłkarzom, którzy wcześniej grali mniej, ale sukcesu Korony nie można było umniejszać. Tym bardziej że Jagiellonia dysponowała bardzo szeroką kadrą dobrych zawodników. Bohaterem tamtego spotkania był Michał Przybyła, który zdobył dwie bramki. Natomiast zwycięskie trafienie w 90. minucie meczu zanotował Kamil Sylwestrzak. Niestety Jagiellończycy zrewanżowali się nam w Białymstoku, gdzie skromnie wygrali 1:0 po golu Fedora Cernycha oraz w rundzie finałowej, gdzie w ostatniej kolejce wygrali na Kolporter Arenie 3:1. Jedyną bramkę dla kielczan zdobył wtedy Bartłomiej Pawłowski.

W poprzednim sezonie Jagiellonia także wywalczyła komplet punktów na Kolporter Arenie. Po zaciętym meczu goście wygrali 2:1. Korona od 16. minuty prowadziła po golu Miguela Palanki. Białostoczanie jednak odwrócili losy spotkania między 68. a 71. minutą spotkania, kiedy bramki zdobywali Przemysław Frankowski i Ivan Runje. W wiosennej rywalizacji obu ekip przez chwilę wydawało się, że Korona może zrewanżować się Jadze, bo w Białymstoku prowadziła 1:0 po trafieniu Ilijana Micanskiego. Niestety potem do bramki trafiali już tylko gospodarze, którzy ostatecznie wysoko wygrali 4:1. Obie ekipy spotkały się także w rundzie finałowej. Tym razem Korona wywalczyła jeden punkt po remisie 1:1 i trafieniu Serhija Pylypchuka.

W tym sezonie na Kolporter Arenie kibice oglądali bardzo dobre i emocjonujące widowisko. Niestety ostatecznie znowu zwyciężyła Jagiellonia, która w doliczonym czasie gry zdobyła gola na 3:2 po samobójczym trafieniu Kena Kallaste. Koroniarze z pamięci chcieliby wyrzucić rewanżowe stracie w Białymstoku, gdzie gospodarze bezlitośnie ich wypunktowali. Na początku meczu jeszcze wydawało się, że nie będzie to jednostronna rywalizacja, bo w 21. minucie do wyrównania 1:1 doprowadził Jacek Kiełb. Potem jednak strzelali już tylko białostoczanie, którzy do przerwy prowadzili 3:1, a w drugiej połowie dołożyli jeszcze dwie bramki. Koronę pogrążyli między innymi jej byli zawodnicy Łukasz Sekulski (strzelec dwóch goli) oraz Bartosz Kwiecień, autor jednego trafienia.