| Statystyki

Korona - Lechia statystycznie

W sobotę na Suzuki Arenie dojdzie do dwudziestego piątego w historii pojedynku Korony Kielce z Lechią Gdańsk. W wielu rywalizacjach padało mnóstwo bramek, więc przypomnimy sobie najciekawsze z nich!

Niestety kilka razy zdarzyło się, że obfitujące w gole starcia Korony z Lechią nie kończyły się happy-endem dla kielczan. Doskonałym przykładem jest mecz z rundy wiosennej sezonu 2010/2011. Żółto-czerwoni prowadzili już 2:0 po trafieniach Vlastimira Jovanovicia i Andrzeja Niedzielana. Gdy już wydawało się, że nic nie jest w stanie zabrać zwycięstwa naszej drużynie, to wszystko posypało się w końcówce spotkania… Najpierw samobójcze trafienie Pavola Stano, a potem dwie kolejne bramki Lechii sprawiły, że goście wywieźli z Kielc trzy punkty.

Żółto-czerwoni na pewno dobrze nie wspominają sezonu 2012/2013. Wtedy w Gdańsku po dramatycznej rywalizacji Koroniarze przegrali 2:3. Duży wpływ na przebieg meczu miała jednak czerwona kartka Kamila Kuzery, którą dostał już w 15. minucie. Równie ciekawie było w  rozgrywkach sezonu 2013/2014, kiedy w Gdańsku padł remis 2:2. Koroniarze prowadzili nawet 2:0 po dwóch bramkach z rzutów karnych Michała Janoty, ale jeszcze w pierwszej połowie do wyrównania doprowadzili Piotr Grzelczak i Paweł Dawidowicz.

W sezonie 2014/2015 Koroniarze wreszcie wygrali pojedynek strzelecki. Na ówczesnej Kolporter Arenie w ostatniej kolejce fazy zasadniczej padło aż 5 bramek. Szczególnie interesująca była  pierwsza połowa. Korona już po 13 minutach prowadziła 2:0 po bramkach Oliviera Kapo i Luisa Carlosa, ale gdańszczanie w ciągu następnych 5 minut odrobili straty. Na szczęście już po przerwie szalę zwycięstwa na korzyść Żółto-czerwonych przechylił Rafael Porcellis. Także w Kielcach, ale już w sezonie 2015/2016 można było zobaczyć kolejną kanonadę. Korona wygrała aż 4:2. Bohaterem spotkania był wtedy Airam Cabrera, strzelec hat-tricka.

W sezonie 2016/2017 w Gdańsku kibice także nie narzekali na nudę. Lechia najpierw po bramkach Grzegorza Kuświka i Rafała Wolskiego prowadziła 0:2, ale to nie załamało Koroniarzy, którzy za sprawą Mateusza Możdżenia i Djibrila Diawa doprowadzili do wyrównania. Niestety w końcówce więcej zimnej krwi zachowali gospodarze, a właściwie Kuświk, który zdobył zwycięskiego gola.

Również w poprzednich rozgrywkach na Pomorzu rozwiązał się worek z bramkami. Był to szok dla gdańskich kibiców, bo 5 goli padło dla rozgrywającej kapitalne spotkanie Korony Kielce. Strzelcami okazali się Nika Kaczarawa (dwie), Maciej Górski, Bartosz Rymaniak i Elia Soriano.

Przed sobotnią rywalizacją należy też wspomnieć ostatnie starcie obu drużyn. Tym razem tak dużo bramek nie padło i w raczej jednostronnej rywalizacji Lechia wygrała w Gdańsku 2:0. Bohaterem spotkania był strzelec dwóch bramek Flavio Paixao. Oby na Suzuki Arenie Żółto-czerwoni zrewanżowali się liderowi rozgrywek Lotto Ekstraklasy.