Korona - Lechia statystycznie

W poniedziałek w Gdańsku dojdzie do dwudziestego drugiego w historii pojedynku Korony Kielce z Lechią Gdańsk. Kto w dotychczasowych spotkaniach mógł się pochwalić lepszym bilansem?

Pierwsze cztery mecze odbyły się w ramach rozgrywek ówczesnej II ligi. W sezonie 1990/91 kielczanie dwukrotnie okazali się lepsi. Dziewięć lat później jednak to Lechia wywalczyła w dwumeczu cztery punkty. Do pierwszych pojedynków na najwyższym szczeblu rozgrywek doszło w sezonie 2009/10. Korona zremisowała wówczas w Gdańsku, a na własnym stadionie zgarnęła komplet punktów. Sezon później doszło do dwóch bardzo wyrównanych pojedynków, w których to oba zespoły wygrywały na… wyjazdach.

W rundzie jesiennej sezonu 2011/2012 Korona pokonała w Kielcach Lechię 1:0. Autorem gola zdobytego w 9. minucie spotkania był Jacek Kiełb. W rewanżu natomiast padł bezbramkowy remis, mimo że Żółto-czerwoni niemal przez całe spotkanie mieli przewagę nad rywalem.

Żółto-czerwoni na pewno dobrze nie wspominają sezonu 2012/2013, w którym dwukrotnie musieli uznać wyższość gdańszczan. Najpierw podopieczni Leszka Ojrzyńskiego po słabym meczu przegrali na ówczesnej Arenie Kielc 0:1 po bramce Ricardinho. W Gdańsku natomiast po dramatycznej rywalizacji Koroniarze przegrali 2:3. Duży wpływ na przebieg meczu miała jednak czerwona kartka Kamila Kuzery, którą dostał już w 15. minucie. Równie ciekawie było w  rozgrywkach sezonu 2013/2014, kiedy w Gdańsku padł remis 2:2. Koroniarze prowadzili nawet 2:0 po dwóch bramkach z rzutów karnych Michała Janoty, ale jeszcze w pierwszej połowie do wyrównania doprowadzili Piotr Grzelczak i Paweł Dawidowicz. Żółto-czerwoni na szczęście swoją wyższość pokazali na Kolporter Arenie, gdzie po trafieniu Vlastimira Jovanovicia wygrali 1:0.

Za ciosem udało się pójść w sezonie 2014/2015. Z pierwszego meczu w Gdańsku Koroniarze wywieźli bardzo cenne trzy punkty po zwycięstwie 2:1. Wynik meczu otworzył Olivier Kapo, a jeszcze przed przerwą na 2:0 podwyższył Vlastimir Jovanović. Lechię stać było tylko na jedną odpowiedź w doliczonym czasie gry drugiej połowy, kiedy trafienie zanotował Antonio Colak.

Prawdziwą kanonadę goli można było za to zobaczyć na Kolporter Arenie. W ostatniej kolejce fazy zasadniczej w Kielcach padło aż 5 bramek. Szczególnie ciekawie było w pierwszej połowie. Korona już po 13 minutach prowadziła 2:0 po bramkach Oliviera Kapo i Luisa Carlosa, ale gdańszczanie w ciągu następnych 5 minut odrobili straty. Na szczęście już po przerwie szalę zwycięstwa na korzyść Żółto-czerwonych przechylił Rafael Porcellis.

Można się było spodziewać, że mnóstwo bramek padnie także w sezonie 2015/2016 w Gdańsku. Niestety jesienna rywalizacja obu zespołów zakończyła się bezbramkowym remisem. Wiosną w Kielcach powrócono jednak do tradycji kanonad bramkowych, bo na Kolporter Arenie Korona wygrała aż 4:2. Bohaterem spotkania był wtedy Airam Cabrera, strzelec hat-tricka.

W poprzednim sezonie w Gdańsku kibice także nie narzekali na nudę. Lechia najpierw po bramkach Grzegorza Kuświka i Rafała Wolskiego prowadziła 0:2, ale to nie załamało Koroniarzy, którzy za sprawą Mateusza Możdżenia i Djibrila Diawa doprowadzili do wyrównania. Niestety w końcówce więcej zimnej krwi zachowali gospodarze, a właściwie Kuświk, który zdobył zwycięskiego gola.

Na szczęście Koroniarze zrewanżowali się rywalom na Kolporter Arenie! Prawdziwym jokerem w talii Macieja Bartoszka okazał się Jacek Kiełb, który pojawił się na boisku w 58. minucie spotkania przy stanie 0:0. Zaledwie 180 sekund później "Ryba" dał prowadzenie Koronie, a w 90. minucie ustalił wynik meczu na 2:0.

Obie drużyny zmierzyły się ze sobą także w rundzie finałowej, ale tym razem tak ciekawie nie było. Na stadionie w Gdańsku padł bowiem bezbramkowy remis.