| Puchary

Krótka pucharowa przygoda

Już na pierwszej rundzie swoją przygodę w tegorocznej edycji Totolotek Pucharu Polski zakończyli piłkarze Korony Kielce. Żółto-czerwoni na własnym stadionie przegrali we wtorek z Zagłębiem Lubin 0:1.

Korona Kielce – Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)

Bramki: 67' Pakulski.

Korona: Kukić – Szymusik, Pierzchała, Tzimopoulos, Dziwniel – Gnjatić, Zalazar (78' Pacinda), Pucko, Arveladze – Żyro (65' Jukić), Djuranović (71' Papadopulos).

Zagłębie: Hładun – Tosik, Kopacz, Dąbrowski, Balić, Czerwiński – Slisz, Żyra (61' Starzyński), Zivec – Sirk (46' Pakulski, 82' Poręba), Bohar.

Żółte kartki: Szymusik Zivec, Balić, Slisz.

Żółtą kartką ukarany został również asystent trenera Korony Kamil Kuzera.

Trener Mirosław Smyła, tak jak zapowiedział na przedmeczowej konferencji, w wyjściowej jedenastce postawił na kilku piłkarzy z szerokiej kadry, którzy grali rzadziej w rozgrywkach Ekstraklasy. Od pierwszej minuty pojawili się m.in. Themistoklis Tzimopoulos, Daniel Dziwniel, Vato Arveladze, Piotr Pierzchała, a także debiutujący w tym sezonie Lukas Kukić, i Grzegorz Szymusik.

Na początku meczu obydwa zespoły, ograniczając ryzyko straty bramki, skupiły się przede wszystkim na grze defensywnej. Jako pierwsi groźnie zaatakowali goście, kiedy po szybkim kontrataku Sasa Zivec dograł piłkę na skrzydło do Alana Czerwińskiego, a ten wbiegając w pole karne oddał strzał, który jednak pewnie wyłapał Kukić.

Kolejną szansę Zagłębie stworzyło sobie w 24. minucie, gdy po rajdzie prawym skrzydłem futbolówkę na 5. metr dogrywał Zivec, ale w ostatniej chwili kielczanie zdołali zablokować strzał wbiegającego Bartosza Slisza. Korona odpowiedziała dwie minuty później, kiedy z rzutu rożnego Matej Pucko dośrodkował piłkę na głowę Pierzchały, jednak ten minimalnie chybił.

Przez kolejne kilkanaście minut tempo meczu nieco osłabło. Dopiero w 39. minucie kielczanie skonstruowali akcję, która powinna zakończyć się bramką. Piłkę w środku pola przejął Żyro, zgrał na wolne pole do Pucki, który szybkim zwodem położył na murawie jednego z obrońców Miedziowych, ale później uderzył nad poprzeczką.

Po zmianie stron Korona natychmiast ruszyła do ataku, co szybko przełożyło się na sytuację strzelecką. W 48. minucie z piłką w pole karne wbiegł Dziwniel, zgrał ją z linii bramkowej tuż przed "szesnastkę", a tam na strzał z woleja zdecydował się Arveladze, jednak jego uderzenie zdołał zablokować jeden z obrońców Zagłębia.

W kolejnych minutach żółto-czerwoni wciąż przeważali, jednak podopiecznym trenera Smyły brakowało skutecznego wykończenia akcji. Przed szansą otworzenia wyniku w 53. minucie znalazł się Uros Djuranovic, gdy po wrzutce od Pierzchały zdecydował się na strzał głową, ale futbolówka poszybowała obok prawego słupka rywali. Goście odpowiedzieli cztery minuty później uderzeniem z dystansu Slisza, jednak jego próbę skutecznie zablokowali stoperzy Korony.

Kiedy wydawało się, że kielczanie lada moment zdobędą bramkę, to w 67. minucie z trafienia cieszyli się goście. Najpierw po rzucie wolnym Filipa Starzyńskiego niepewną interwencję zaliczył Kukić. Golkiper źle chwycił piłkę, która odbiła się od poprzeczki i pozostała na boisku. Kilka chwil później bramkarz Korony znów popełnił błąd, który tym razem skutecznie wykorzystał wprowadzony kilkanaście minut wcześniej Dawid Pakulski.

Po stracie gola Korona natychmiast ruszyła do ataku. W 78. minucie blisko wyrównania był Pucko, który po dograniu od Ivana Jukicia zdecydował się na strzał z 8. metra, ale golkiper Zagłębia zdołał wybić piłkę na rzut rożny. 10 minut później kolejną świetną interwencję zanotował Hładun, broniąc uderzenie Jukicia.

W końcówce kielczanie próbowali zaatakować większą liczbą zawodników. W doliczonym czasie gry poskutkowało to jeszcze jedną groźną akcją, gdy piłkę ze skrzydła na 5. metr otrzymał Papadopulos, ale uderzył tuż nad poprzeczką. Później wynik nie uległ już zmianie, dzięki czemu do kolejnej rundy rozgrywek awansowało Zagłębie.