Debiutanci lubią strzelać gole lewą nogą

Paweł Łysiak i Emile Thiakane zdobywając gole w meczu z GKS-em 1962 Jastrzębie dołączyli do elitarnego grona zawodników, którzy swoje premierowe trafienia przed publicznością na Suzuki Arenie zanotowali w debiutanckim występie. Co ciekawe, połowa z nich uczyniło to kopiąc piłkę lewą nogą.

W 21. minucie spotkania z GKS-em po podaniu Jacka Podgórskiego, Paweł Łysiak efektownym uderzeniem lewą nogą sprzed pola karnego nie dał szans Mariuszowi Pawełkowi. Minutę przed końcem Emile Thiakane wytrzymał próbę nerwów z bramkarzem gości i pewnie skierował piłkę do siatki. Senegalczyk również dokonał tego strzałem lewą stopą.

Zawodników, którzy zdobywali bramki w swoich pierwszych występach przed kielecką publicznością na stadionie przy ul. Ściegiennego w historii było łącznie dziesięciu. A co znamienne, aż pięciu uczyniło to właśnie po strzałach lewą nogą.

Tak było 3 sierpnia 2007 roku, gdy w swym debiucie w Kielcach, w meczu z Lechem Poznań trafił Edi Andradina. Gol Brazylijczyka zapewnił Koronie trzy punkty.

Pierwszym zawodnikiem, który dokonał tej sztuki był jednak niespełna rok wcześniej Piotr Bagnicki. 23 września 2006 roku rosły napastnik, pozyskany z Kmity Zabierzów, w 36. minucie spotkania zdobył bramkę w spotkaniu z Legią Warszawa. Korona cały mecz wygrała 3:1.

Radości z premierowego gola i zwycięstwa drużyny nie miał natomiast w pierwszoligowym sezonie 2008/09 Michał Michałek. Niespełna 19-letni wówczas napastnik trafił do siatki w spotkaniu ze Stalą Stalowa Wola (9 sierpnia 2008 r.), ale choć był to gol na 2:0 dla Korony, to kielczanie ostatecznie przegrali ze „Stalówką” 2:3. Michałek uczynił to również strzałem lewą nogą.

Na kolejnego strzelca w ligowym debiucie kibice Korony czekali do inauguracji rundy wiosennej sezonu 2009/10. 27 lutego 2010 roku zwycięstwo kieleckiej drużynie nad Jagiellonią Białystok uderzenie głową zapewnił Pavol Stano. Warto pamiętać, że słowacki stoper do Korony trafił właśnie z „Jagi”.

Pół roku później wyczyn „Panocka” powtórzył Andrzej Niedzielan. 7 sierpnia 2010 roku „Wtorek” przywitał się z kielecką publicznością golem z Zagłębiem Lubin. Napastnik trafił do siatki Bojana Isajlovicia w 66. minucie i on również dokonał tego strzałem lewą nogą. Korona zremisowała z „miedziowymi” 1:1.

W tym samym sezonie, ale już wiosną (12 marca 2011 r.) debiutanckie trafienie zanotował Sander Puri. Estończyk po dwóch meczach wyjazdowych (w Lubinie i Łodzi) z kieleckimi kibicami przywitał się golem w spotkaniu z Polonią Bytom (3:3).

Kolejne rozgrywki to dwa trafienia Łukasza Jamroza. Wychowanek Korony 20 lutego 2012 roku na otwarcie wiosny wyszedł od pierwszej minuty w meczu z Jagiellonią i zanotował debiut marzenie. Najpierw dał kielczanom prowadzenie, a 10 minut później dołożył drugie trafienie. Korona wygrała żółto-czerwone derby 2:0. Dla Jamroza, jak się okazało, były to ostatnie bramki w Ekstraklasie.

Potem aż przez 7,5 roku żadnemu piłkarzowi rozgrywającemu swój pierwszy mecz w Kielcach nie udawało się trafić do siatki. Serię przerwał dopiero w ubiegłym sezonie Michal Papadopoulos. 27 lipca 2019 roku czeski napastnik zdobył gola w spotkaniu 2. kolejki Ekstraklasy z Legią Warszawa. Bramka długo zapewniała Koronie punkt, ale w doliczonym czasie goście zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść (1:2).