Sandecja z nadzieją na lepsze jutro
Sandecja Nowy Sącz jest jednym z najdłużej istniejących klubów piłkarskich w Polsce. Mimo to, jej największym sukcesem jest jak dotąd awans do Ekstraklasy w roku 2017. Kilka dni temu rywale zmienili szkoleniowca i liczą na poprawę trudnej sytuacji w tabeli Fortuna 1 Ligi.
Założycielami jednego z najstarszych klubów sportowych w Polsce byli członkowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Józef Płachta i Julian Dunikowski. To właśnie z ich inicjatywy wiosną 1910 r. została zawiązana młodzieżowa drużyna futbolowa, która niebawem przybrała nazwę „Sandecja”. Samo słowo "Sandecja", pochodzi od łacińskiej nazwy Nowego Sącza, która w tym języku brzmi "Nova Civitas Sandecz" oraz „Sandecjana”, które w swoim znaczeniu nierozerwalnie nawiązuje do samego miasta jak i regionu Sądecczyzny.
W klubie przez lata działały różne sekcje. Poza piłkarską były to: siatkówki kobiet i mężczyzn, piłki ręcznej, narciarska, szachowa, lekkiej atletyki, koszykówki, tenisa stołowego, hokeja na lodzie, bokserska oraz brydżowa.
Przez lata Sandecja występowała na niemal wszystkich szczeblach rozgrywkowych, a od lat 70 - tych do bieżącego sezonu - od czwartej ligi do Ekstraklasy.
Historyczny awans
Największy sukces istniejącego od 110 lat klubu z Nowego Sącza miał miejsce stosunkowo niedawno, ponieważ w 2017 roku. Wtedy to drużyna prowadzona przez Radosława Mroczkowskiego zwyciężyła w rozgrywkach I ligi i po raz pierwszy w swojej historii awansowała do Ekstraklasy.
Drugim ważnym wydarzeniem dla Sandecji był występ w ćwierćfinale Pucharu Polski w sezonie 2013/14, w którym jednak zostali wyeliminowani po dwumeczu przez Zagłębie Lubin. Co ciekawe, dwa gole przeciwko ekipie z Nowego Sącza zdobył wówczas do niedawna występujący w Koronie napastnik Michal Papadopoulos, a w składzie lubinian grał także m.in Bartosz Rymaniak.
Kieleckie akcenty
W klubach z Kielc oraz Nowego Sącza grało kilkunastu piłkarzy. W przeszłości byli to: Dawid Janczyk, Tomasz Brzyski, Maciej Kowalczyk, Charlie Trafford, Sebastian Kosiorowski, Adam Mójta, Lukas Janic, Piotr Bagnicki, Maciej Górski, Michał Trzeciakiewicz oraz Tomasz Zając. Obecnie w kadrze Korony znajduje się trzech zawodników z występami w Sandecji: Mateusz Cetnarski, Marek Kozioł oraz Przemysław Szarek. W ekipie z województwa małopolskiego gra w tej chwili Maciej Korzym i Daniel Dziwniel, którzy również w przeszłości byli zawodnikami klubu ze Ściegiennego.
Legendy klubu
We współczesnych dziejach Sandecji, największą liczbą występów w oficjalnych spotkaniach może poszczycić się obrońca Marcin Makuch (obecnie gracz Wieczystej Kraków), który rozegrał 171 meczów dla ekipy z Nowego Sącza. Mniej o 18 spotkań ma natomiast Dawid Szufryn, obecny gracz Sandecji. Poza nim, warto również wspomnieć o trzech zawodnikach: Adrian Danek, Maciej Małkowski oraz Michal Piter-Bucko nadal grają w Nowym Sączu i mają odpowiednio 143, 143 o 144 mecze, ale ich dorobek stale się powiększa.
Kilka dni temu klub z Nowego Sącza poinformował o zmianie szkoleniowca. Pracę stracił Piotr Mandrysz. Jego zastępcą został Dariusz Dudek, a asystentem Marcin Malinowski.
Po dziesięciu rozegranych spotkaniach Sandecja z jednym zdobytym punktem zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Fortuna 1 Ligi.