Emocji w meczach Korony z GKS-em nigdy nie brakowało

W najbliższą sobotę w 13. kolejce Fortuna 1 Ligi w Bełchatowie dojdzie do 33. w historii pojedynku Korony z zespołem GKS-u. Bilans dotychczasowych spotkań przemawia na korzyść rywala.

Pojedynki Korony z GKS-em zazwyczaj należały do bardzo zaciętych. Jeden z nich przeszedł szczególnie do historii, gdyż w 2005 roku na stadionie w Bełchatowie kielczanie przypieczętowali pierwszy awans do Ekstraklasy, wygrywając 2:1, a decydującą bramkę zdobył wtedy Dariusz Kozubek.

Kibice mogą także pamiętać niezwykle porywające widowisko na stadionie przy ul. Ściegiennego z sezonu 2006/07. Koronę po zwolnieniu trenera Ryszarda Wieczorka prowadził wówczas duet Arkadiusz Kaliszan - Arkadiusz Bilski. Kielecki zespół rozpoczął to spotkanie znakomicie, bo już po 25 minutach wygrywał 2:0 (po bramce samobójczej Pawła Magdonia i trafieniu Grzegorza Bonina). Potem jednak bełchatowianie wzięli się za odrabianie strat i w 55. minucie był remis. To jednak nie załamało Koroniarzy, którzy za sprawą Marcina Kaczmarka i Marcina Robaka doprowadzili do stanu 4:2. Emocje się na tym nie zakończyły, bo w 70. minucie kontaktową bramkę dla gości zdobył Mariusz Ujek. Na szczęście sześćdziesiąt sekund później dla Korony trafił Maciej Kowalczyk i ustalił wynik meczu na 5:3.

Podobne emocje można było obejrzeć w sezonie 2011/12. W rundzie jesiennej Korona prowadziła przed własną publicznością 2:0 po golach Pavola Stano i pięknym trafieniu z rzutu wolnego Tomasza Lisowskiego. W ostatnim kwadransie kielczanie dali sobie jednak wydrzeć zwycięstwo. Najpierw kontaktowego gola dla GKS-u zdobył Tomasz Wróbel, a w 90. minucie do remisu doprowadził Maciej Mysiak.

W rundzie rewanżowej kielczanie zdecydowanie już udowodnili swoją wyższość. Do siatki bełchatowian dwukrotnie trafił Pavol Stano, którego trener Leszek Ojrzyński desygnował do gry w ataku.

Ostatnie mecze obu drużyn to sezon 2014/15. I znów jedno ze spotkań było bardzo emocjonujące. Pod koniec zmagań w grupie spadkowej gospodarze musieli wygrać, aby zachować szanse na utrzymanie. Bełchatowianie byli tego bardzo blisko, bo w 90. minucie zdobyli gola na 2:1. Ich radość trwała jednak krótko, gdy po chwili wyrównał Olivier Kapo, a to oznaczało spadek GKS-u.

Korona Kielce – GKS Bełchatów 3:2
Bramki: Rafał Wójcik 29, Grzegorz Piechna 44, 87 - Łukasz Garguła 37, Janusz Dziedzic 49

GKS Bełchatów – Korona Kielce 3:2
Bramki: Dariusz Pietrasiak 49, Radosław Matusiak 79, Mariusz Ujek 83 - Marcin Robak 66, Piotr Bagnicki 84

Korona Kielce – GKS Bełchatów 5:3
Bramki: Paweł Magdoń 1 (s), Grzegorz Bonin 25 (k), Marcin Kaczmarek 60, Marcin Robak 64, Maciej Kowalczyk 71 - Mariusz Ujek 37, 70, Carlo Costly 55

Korona Kielce – GKS Bełchatów 2:2
Bramki: Marcin Robak 39, Andrius Skerla 49 - Carlo Costly 6, Dariusz Pietrasiak 56 (k)

Sezon 2010/11 – Ekstraklasa
Bramki: Zlatko Tanevski 19 (s), Maciej Tataj 55, Andradina 76 (k) - Maciej Małkowski 51

GKS Bełchatów - Korona Kielce 1:1
Bramki: Tomasz Wróbel 32 - Paweł Sobolewski 78 (k)

Sezon 2014/15 – Ekstraklasa
Bramki: Bartosz Ślusarski 6 (k), Mateusz Mak 15

Korona Kielce – GKS Bełchatów 2:0
Bramki: Kamil Sylwestrzak 32, Przemysław Trytko 41

GKS Bełchatów – Korona Kielce 2:2
Bramki: Kamil Wacławczyk 48, Paweł Baranowski 90 - Jacek Kiełb 21, Olivier Kapo 90

Bilans: 32 mecze, 10 zwycięstw Korony, 9 remisów, 13 zwycięstw Bełchatowa. Bramki: 39:47.