Sponsor Sponsor Miasto Kielce

Górnik lepszy od Korony w Kielcach

W meczu 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy Górnik Zabrze wygrał na wyjeździe z Koroną Kielce 2:1 (1:1). Dwa gole dla gości zdobył Kanji Okunuki, a jedno trafienie dla gospodarzy zanotował Jakub Łukowski.

Przewagę na boisku od rozpoczęcia spotkania próbowała wywalczyć sobie Korona, a idealną okazję do tego, aby udokumentować ten stan rzeczy miał Bartosz Śpiączka, który w 6. minucie wyszedł sam na sam z Kevinem Brollem, ale to bramkarz gości okazał się górą w tej sytuacji.

Chwilę później to Górniki mógł otworzyć wynik meczu, jednak trafienie Blaza Vrhoveca nie zostało uznane przez arbitra z uwagi na spalonego w tej akcji. Kielczanie i zabrzanie wymieniali na murawie cios za cios dzięki czemu spotkanie było bardzo atrakcyjne dla kibiców, którzy po raz kolejny tłumnie pojawili się na Suzuki Arenie w obecnym sezonie.

W 16. minucie Koroniarze wyszli na prowadzenie. Najpierw Śpiączka powalczył o futbolówkę przy linii końcowej i zmienił tor jej lotu kierując ponownie w pole karne Górnika, a tam czekał już świetnie ustawiony Jakub Łukowski, który strzałem z pierwszej piłki tuż przy słupku nie dał szans golkiperowi przyjezdnych na prawidłową interwencję.

Kwadrans później mecz został przerwany, a zawodnicy, sędziowie i sztaby szkoleniowe zeszły do tunelu wewnątrz stadionu z uwagi na duże zadymienie stadionu po odpaleniu świec dymnych przez kieleckich fanów. Spotkanie zostało wznowione po około 6 minutach przerwy.

Końcówka pierwszej połowy to była istna dominacja Żółto-Czerwonych gdzie główną rolę z przodu odgrywał Bartosz Śpiączka, ale jedna kontra Górnika i indywidualna akcja Kanji Okunuki była kubłem zimnej wody dla ambicji podwyższenia wyniku przez gospodarzy. Złocisto-Krwiści w doliczonym czasie stracili bramkę, a goście złapali przysłowiowy „oddech” przed zejściem do szatni.

Sędzia Damian Sylwestrzak zakończył pierwszą część spotkania przy stanie 1:1.

Druga część spotkania nie rozpoczęła się po myśli Koroniarzy, ponieważ w 57. minucie przyjezdni wyszli na prowadzenie. Piotr Krawczyk dośrodkował z lewej strony do Okunukiego, a ten pewnym strzałem w stronę dalszego słupka pokonał interweniującego Konrada Forenca.

Trener Leszek Ojrzyński postanowił długo nie czekać na obrót sytuacji i kilka chwil później przeprowadził potrójną zmianę wzmacniając siłę ofensywną kielczan.

W miarę upływu czasu Górnik starał się poprzez grę pozycyjną utrzymywać dłużej przy piłce, aby zmusić od większego wysiłku kielczan, którzy musieli mocniej starać się ją odebrać dobrze zorganizowanej drużynie z Zabrza. Gospodarze szukali swoich okazji w kontratakach, jednak blok defensywny gości w drugiej połowie działał znacznie lepiej nie zostawiając zbyt wiele pola do popisu Koroniarzom.

Żółto-Czerwoni w doliczonym czasie mieli sporo szczęścia kiedy Adam Deja wybił piłkę praktycznie z linii bramkowej, a następnie sytuacji po rzucie rożnym dla Korony kiedy Forenc wracał do bramki z połowy przeciwnika i Marcin Szpakowski wybił futbolówkę po strzale Lukasa Podolskiego.

Po chwili sędzia zakończył spotkanie przy stanie 1:2.

Korona Kielce – Górnik Zabrze 1:2 (1:1)

Korona: Forenc – Danek, Trojak, Zebić, Balić, Sierpina (Shikavka 76’) –  Takać (Deja 65’), Sewerzyński (Szpakowski 65’), Łukowski (Zarandia 65’), Podgórski (Błanik 46’)  - Śpiączka

Górnik: Broll – Jensen, Szcześniak, Vrhovec (Wojtuszek 76’), Olkowski (Podolski 76’), Krawczyk (Włodarczyk 81’), Mvondo (Paluszek 65’), Kotzke, Okunuki (Kamber 81’), Janża, Dadok

Gole: Łukowski 16’, - Okunuki 45+’, 57

Żółte kartki: Deja 68’, Trojak 79’ -  Janża 63’, Paluszek 70’