Sponsor Sponsor Miasto Kielce

Przełamania w Częstochowie nie było

W meczu 14. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy Żółto-Czerwoni przegrali z Rakowem Częstochowa 0-1. Jedynego gola dla gospodarzy zdobył Ivi Lopez, wykorzystując rzut karny.

Z wielką wiarą i wolą przełamania złej passy piłkarze i sztab szkoleniowy Korony Kielce zawitali do Częstochowy na mecz z Rakowem. W składzie kilka niespodzianek: między słupkami bramki kielczan stanął Marcel Zapytowski. W pierwszej jedenastce zobaczyliśmy także Roberto Corrala oraz Bartosza Śpiączkę, którzy zażegnali już kłopoty zdrowotne. Na ławce rezerwowych gospodarzy zasiedli byli zawodnicy Żółto-Czerwonych – Wiktor Długosz i Daniel Szelągowski.

Równo z godziną 20:00 sędzia Daniel Stefański rozpoczął spotkanie 14. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Obydwa zespoły zaczęły z dużym animuszem. Już w 2. minucie pierwsza niezła okazja Korony – po rzucie rożnym do sytuacji strzeleckiej doszedł Miłosz Trojak, jednak uderzenie obrońcy okazało się niecelne. Gospodarze odpowiedzieli atakiem pozycyjnym, po którym w dogodnej sytuacji znalazł się Fabian Piasecki, który nieczysto trafił w piłkę.

Z biegiem minut zarysowywała się przewaga zespołu gospodarzy. Groźnym uderzeniem z osiemnastego metra zaskoczył Papanikolau – piłka nieznacznie minęła bramkę Zapytowskiego. Kielecki bramkarz pierwszą interwencją popisał się w 11. minucie, gdy po błyskotliwej wymianie piłek przed polem karnym uderzał Koczergin. Korona próbowała szczęścia w kontratakach, ale brakowało celnych podań. Medaliki zaś z dużą swobodą konstruowały swoje akcje ofensywne – w 18. minucie kolejna wymiana podań na małej przestrzeni, której efektem był minimalnie niecelny strzał Ivi Lopeza. Obdarzony dużą swobodą taktyczną Hiszpan mocno dawał się we znaki piłkarzom Korony.

Od 25. minuty mecz nieco się wyrównał – Koroniarze zacieśnili szyki, co pozwoliło skuteczniej odbierać piłki i zacząć konstruować akcje. W 30. minucie dobrze zapowiadającą się kontrę przerwał faulem Zoran Arsenić, za co dostał żółtą kartkę. Chwilę później tym samym „odwdzięczył się” Sasa Balić, który również obejrzał „żółtko”, eliminujące obrońcę z kolejnego ligowego starcia. Następne napomnienia to żółte kartoniki dla Miłosza Trojaka – również nie obejrzymy go w meczu z Piastem Gliwice - i… trenera Leszka Ojrzyńskiego. Końcówka pierwszej połowy to znowu przewaga gospodarzy, którzy nie potrafili jednak skapitalizować jej dobrą sytuacją i po pierwszych 45 minutach wynik był bezbramkowy. Korona zagrała mądrze w obronie i walka o punkty miała rozstrzygnąć się w drugiej odsłonie.

Druga odsłona meczu zaczęła się od ataków pozycyjnych gospodarzy. Jednak groźnie było pod ich bramką. W 56. minucie ładna kontra Kielczan zakończyła się groźnym, acz niecelnym, strzałem Łukowskiego. Zachęceni Koroniarze zaczęli śmielej atakować - groźnie po stałym fragmencie główkował Śpiączka, ale Kovacević był na posterunku. Chwilę później - w 63. minucie... rzut karny dla Rakowa. Szarżującego Sorescu w polu karnym faulował Roberto Corral, za co obejrzał żółty kartonik. Jedenastkę pewnym strzałem wykorzystał Ivi Lopez.

Po straconym golu Żółto-Czerwoni próbowali przejąć inicjatywę, ale dobrze dysponowany i świetny taktycznie zespół Rakowa nie pozwalał na wiele. Trener Ojrzyński zdecydował się na potrójną zmianę - na placu gry pojawili się Sierpina, Szpakowski i Shikavka. W 84. minucie na boisko weszli także Zarandia i Frączczak. Obraz gry jednak nadal się nie zmieniał. Raków kontrolował spotkanie. W 86. minucie groźne uderzenie z rzutu wolnego nieznacznie minęło bramkę Zapytowskiego. Ostatnie minuty spotkania to próby atakowania przez kielczan, ale bardzo nieskuteczne. Brakowało dokładności. Korzystał z tego Raków, szukając drugiego trafienia. W doliczonym czasie gry ładnym strzałem popisał się Lederman - piłka uderzyła w poprzeczkę. Niedługo potem sędzia zakończył starcie. Przełamania nie było. Korona zagrała mądrze i ofiarnie w obronie - o wyniku zadecydował rzut karny dla gospodarzy.

Punktów poszukamy w następnym pojedynku - w najbliższą sobotę do Kielc przyjedzie zespół Piasta Gliwice.

Raków Częstochowa - Korona Kielce 1:0 (0:0)

Raków: Kovacević - Sorescu (85' Rundić), Svarnas, Petrasek, Arsenić, Kun, Papanikolau (66' Berggren), Koczergin, Nowak (85' Musiolik), Lopez (77' Lederman), Piasecki (77' Gutkovskis)

Korona: Zapytowski – Corral, Balić, Danek, Trojak – Błanik (76' Sierpina), Sewerzyński (76' Szpakowski), Deja (84' Zarandia), Deaconu, Łukowski (84' Frączczak) – Śpiączka (76' Shikavka)

Gol: 63' Ivi Lopez (k)

Żółte kartki: 30' Arsenić - 33' Balić, 39' Trojak, 40' Ojrzyński, 62' Corral, 62' Deaconu

Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)