Piłka nożna łączy ludzi...
To tytuł międzynarodowego projektu, który młodzi zawodnicy Żółto-Czerwonych zrealizują wraz z rówieśnikami z Hiszpanii i Słowacji.
Inicjatywa zatytułowana „Football-connecting people” ma na celu promocję włączenia społecznego, promowanie różnorodności i międzynarodowej współpracy. Przyczyni się do popularyzacji sportu jako narzędzia integracji, zdrowego stylu życia i aktywności obywatelskiej.
Partnerami przedsięwzięcia są Real Saragossa z Hiszpanii, MSK Żylina ze Słowacji oraz Korona Kielce. Są to kluby sportowe, które prowadzą Akademie dla młodych piłkarzy. Odgrywają również rolę lokalnych centrów rozwoju dla dzieci i młodzieży, dając im możliwość integracji w swoich środowiskach lokalnych.
W dniach 8-11 grudnia odbywa się w Kielcach wizyta przygotowawcza, w której biorą udział przedstawiciele wszystkich klubów partnerskich. Podczas spotkania zostaną zaplanowane wyjazdy dla młodych sportowców, które odbędą się w Kielcach, Saragossie i Żylinie. Dodatkowo goście odwiedzą Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Nowinach, podzielą się wiedzą i doświadczeniem w pracy z młodymi zawodnikami podczas warsztatów z trenerami lokalnych ośrodków oraz będą uczestniczyć w treningu piłkarskim Fundacji na rzecz promocji sportu osób niepełnosprawnych „Megamocni”. Nie zabraknie również prawdziwych piłkarskich emocji, gdyż wspólnie obejrzymy ćwierćfinały Mistrzostwa Świata w Katarze.
Nasz projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z programu Erasmus+. Jego inicjatorem jest Tomasz Wilman, Dyrektor Akademii Korona SA i Prezes Fundacji "Megamocni", a koordynuje go doświadczona realizatorka projektów międzynarodowych, Kama Kępczyńska.
- Popularność piłki nożnej daje ogromne możliwości do promowania pozytywnych postaw prospołecznych oraz przekazywania uniwersalnych wartości i umiejętności. Chcemy nimi zaszczepiać uczestników i pokazać im, że piłka nożna naprawdę łączy – powiedział Tomasz Wilman.
Pierwsze spotkanie młodych piłkarzy z naszego regionu, Hiszpanii i Słowacji odbędzie się w Kielcach i potrwa tydzień. Kolejne planowane jest w Saragossie, a ostatnie w Żylinie.
- Znam Tomka Wilmana od 20 lat i bardzo cenię go jako trenera, kumpla i człowieka. Kiedy zwrócił się do mnie z pomysłem realizacji tego projektu dla młodych sportowców, nie zawahałam się nawet na chwilę – przekazała nam Kama Kępczyńska, która inicjatywami międzynarodowymi zajmuje się od 2003 roku, a od 2013 jest ekspertką przy Komisji Europejskiej w dziedzinie projektów edukacyjnych.